Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

Zásady bezpečného e-mailu

Vďaka výraznému rastu počtu útokov na e-mailové schránky je potreba venovať bezpečnosti vášho e-mailu zvýšenú pozornosť. Váš e-mail je vašou online indetitou, ktorá môže byť ľahko zneužitá k rozosielaniu SPAMu alebo dokonca k páchaniu trestnej činnnosti. Aby boli tieto riziká minimalizováné, je potreba dodržiavať nižšie uvedené zásady bezpečného e-mailu, ktoré patria medzi tie celkom najzásadnejšie.

1. Silné heslo je základ bezpečnosti

Nepodceňujte silu hesla a jeho pravidelnú zmenu. Vo väčšine prípadov k zneužitiu e-mailu dochádza prelomením hesla vďaka jeho jednoduchosti. Pokiaľ si nie ste istý, ako také bezpečné heslo vytvoriť, odporúčame si prečítať návod Bezpečné heslo k e-mailovej schránke

2. Používajte dvojfaktorovp autentizáciu a obmedzte prístup z aplikácií tretích stránk

Webové rozhranie ZONER Webmail ponúka oboje. Dvoufaktorovú autentizáciu, a tiež možnosť obmedziť prístup cez IMAP, POP3 a SMTP protokol. Pokiaľ už z nejakého dôvodu potrebujete poštu administrovať cez poštového klienta ako je napr. Outlook, Thundebird apod., používajte ich aktuálne verzie a výhradně jen šifrované spojenie.

3. Zabezpečte si e-mail proti jeho falšovaniu

Veľký problém e-mailu je fakt, že kdokoľvek ľahko môže podvrhnúť adresu odosielateľa. SPAMer teda smelo ako odosielateľa uvedie váš e-mail. Tomuto je potreba zabráníť a využiť bezpečnostné mechanizmy ako je SPF, DKIM a DMARC, ktoré pomáhajú overiť pravosť odosielateľa. Od roku 2016 aktivujeme u novo zriadených služieb SPF a DKIM automaticky. Kontrolu nastavenia vykonáte cez zákaznícku administráciu alebo v samotnom webmaily.

4. Neklikajte na odkazy a neotvárajte prílohy od neznámych odosielateľov

V e-maily sa vám môžu často objavovať podvodné e-maily, ktoré budú obsahovať phishing, ransomware a iné typy malwaru. Tie vás môžu značne poškodiť. Dôrazne preto odporúčame neklikať na odkazy a neotvárať prílohy od neznámych odosielateľov. Rozhodne nie, bez predchozieho preverenia pomocou antivírových či anti-malwarových nástrojov.

5. Použivajte viac e-mailových adries

Jednu e-mailovoú adresu môžete používať ako osobnú a ďalšiu pre registráciu do internetových služieb. Takto cielene nasmerujete prísun reklamných oznámení len do jednej schránky. Ďalej týmto diverzifikujete riziko, že pokiaľ útočník prelomí jedno z vašich hesiel, nebude mať prístup ku všetkým informáciám naraz.

6. Neposielajte e-mailom heslá ani údaje k platobnej karte

Jedno z najzákladnejších pravidiel. Bohužiaľ sa stále nájde veľa užívateľov, ktorí ho nedodržujú. Pokiaľ už potrebujete poslať heslo či iné citlivé údaje, využite k tomu bezpečnejšie komunikačné kanály ako je SMS alebo WhatsApp.

7. Pomáhajte v boji proti SPAMerom

Akýkoľvek nevyžiadaný mail, ktorý by nebol zachytený našou kontrolou, nám reportujte do nášho SPAMlaboratória. Pomôžete tým k zdokonaleniu nášho antispamového systému aj dalším uživateľom, ktorím sa už nedoručí.