Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

SSL certifikát Basic DV

Zákazníci SLOVAKNET.SKmôžu pre zabezpečenie svojích webou využiť bezplatný SSL certifikát Basic DV, ktorý je plne dôveryhodný a jeho použitie nieje obmedzené; môžete si certifikátov vystaviť koľko budete potrebovať. Okrem nášho webhostingu ich môžete použiť aj na vlastný server, napríklad domáci NAS.

Podmienky využitia SSL certifikátu BASIC DV

  • Registrátorom domény musí byť ZONER
  • Doména musí používať nameservery ZONERu

Vo výnimočných prípadoch môže byť žiadosť zamietnutá. DigiCert môže kvôli svojím bezpečnostným reštrikciám zamietnuť žiadosť o certifikát a zároveň neudať presné dôvody zamietnutia. V takom prípade je odporúčaná kúpa plateného certifikátu.

Vystavenie SSL certifikátu Basic DV

Detail domény  --> Základné údaje --> Dostupné operácie --> Pridať SSL/TLS certifikát

vystavenie basic dv.png

Inštalácia/Odinštalácia SSL certifikátu BASIC DV

Certifikát môžete na váš hosting sami nainštalovať jedným kliknutím. Vyhľadajte doménu v Správe domén a hostingu, rozkliknite buď jej názov, alebo priamo certifikát CN:nazov-domeny.xyz a tu zvoľte poslednú možnosť - inštalovať. Certifikát bude nainštalovaný k príslušnej doméne a zmena sa prejaví do piatich až desiatich minút. Úspešnosť inštalácie si môžete overiť po zadaní domény s HTTPS do prehliadača.

Upozornienie: Inštalácia znamená umiestnenie správneho certifikátu na server a povolenie HTTPS pre danú doménu. HTTPS sa však používa len pokiaľ je uvedené v URL prehliadača; inak beží doména na nešifrovanom HTTP a k presmerovaniu nedochádza. Odporúčame po inštalácii nastaviť presmerovanie (prepis adresy) z HTTP na HTTPS, aby váš návštevník vždy komunikoval cez šifrovaný protokol.

Odinštalovať certifikát je možné na rovnakom mieste odkazom Odinštalovať. Certifikát bude zo serveru odinštalovaný, ale zostane k dispozícii pri doméne a môžete si ho nainštalovať neskôr.

Možnosť Inštalácie sa objaví iba v prípade, že u nás máte plnohonotný webhosting (managedhosting) - pokiaľ stránky hostujete inde, môžete si ho stiahnuť vrátane privátneho kľúča, ktorý k nasadeniu certifikátu potrebujete a vykonať inštaláciu na Vašom servery, prípadne tým zaúkolovať svojho poskytovateľa hostingovej služby.

Nastavenie presmerovania webu na HTTPS

Po inštalácii SSL/TLS certifikátu nezabudnite na presmerovanie webu na HTTPS, inak budú existovať dve verzie webu. To je zle ako z pohľadu návštevníka, ktorý by musel HTTPS// pred doménou ručne zadávať aj z pohľadu vyhľadávačov (tzv. SEO), pretože by web existoval duplicitne a tento fakt môže spôsobiť jeho prepad vo výsledkoch. Presmerovanie je možné zadať dvomi spôsobmi

Možnosti využitia SSL certifikátu BASIC DV na vlastnom servery

Pokiaľ chcete použiť certifikát na inom ako našom servery, môžete si ho stiahnuť s privátnym kľúčom v dvoch obvyklých formátoch. Slúži k tomu odkaz stiahnuť. Pred stiahnutím privátneho kľúča je vždy nutné zadať heslo vášho účtu v Centre administrácie!

Po kliknutí na Stiahnuť obdržíte certifikát v najpoužívanejšom formáte PEM, čo je textový formát (Base 64) a používa sa na unixových serveroch, rovnako ako aj vo webových rozhraniach (NAS zariadení, Plesk, Kerio, atď.). Na koncovke uloženého súboru nezáleží. Pre nasadenie potrebujete privátny kľúč, certifikát, ale aj certifikát vydávajúci CA (intermediate) – všetko nájdete na stránke s detailom certifikátu.

Druhý formát je binárny a určený pre platformu Windows. Využijú ho zákazníci inštalujúci certifikát na Windows Server a IIS. Súbor PFX stiahnete po kliknutí na Stiahnuť v sekcii Export do PFX . Stiahnutý PFX súbor obsahuje privátny kľúč, certifikát aj intermediate; teda všetko, čo je potrebné pre nasadenie certifikátu. Musí byť chránený heslom, ktoré si volíte pred stiahnutím PFX súboru.

Pozor na zneplatenienie certifikátu

V prípade ak si certifikát necháte vystaviť, stiahnete ho a potom zmeníte nameservery, napríklad kvôli konkurenčnému riešeniu elektronického obchodu, certifikát automaticky zneplatníme a na cudzom servery by ste ho nemali používať. Taktiež ho nemôžeme obnoviť po skončení jeho platnosti. V prípade ak chcete certifikát použiť inde, než na našom hostingu, používajte smerovanie pomocou DNS záznamu A alebo CNAME danej domény, ktoré si u nás nastavíte v časti Správa DNS. Údaje pre nastavenie DNS záznamov vám poskytne správca vášho serveru.