Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

Vygenerovanie a inštalácia Basic DV SSL certifikátu

Zákazníci SLOVAKNET.SK môžu pre zabezpečenie svojich webov využiť bezplatný certifikát Basic DV, ktorý je plne dôveryhodný a jeho použitie nie je obmedzené; môžete si certifikátov vystaviť koľko budete potrebovať. Okrem nášho webhostingu ich môžete použiť aj na vlastný server, napríklad domáci NAS.

Vystavenie Basic DV v Centre administrácie

  • Prihláste sa na svoj účet v Centre administrácie a v ľavom menu prejdite do časti Správa domén a hostingu. Tu následne vyhľadajte svoju doménu (je možné použiť aj znak * pre výpis všetkých použiteľných domén.)
  • Kliknite na názov domény, pre ktorú požadujete certifikát, a v časti Bezplatné certifikáty Basic DV uvidíte všetky už vystavené certifikáty. Pokiaľ vami požadovaný certifikát nie je už vystavený a nachystaný, zvoľte možnosť pridať certifikát a zadajte požadovaný Common name certifikátu, čo je doména, pre ktorú ho chcete využiť.
  • Potvrďte požiadavku na vystavenie a počkajte, než autorita certifikát vydá. Proces môže trvať aj niekoľko minút. Akonáhle je certifikát pripravený, tak v Správe domén a hostingu uvidíte položku "CN:nazov-domeny.xyz". Tá vedie k detailu certifikátu a možnosti jeho nasadania.

Inštalácia/Od inštalácia

Certifikát môžete na váš hosting sami nainľtalovať jedným kliknutím. Vyhľadajte doménu v Správe domén a hostingu, rozkliknite buďto jej názov, alebo priamo certifikát CN:nazov-domeny.xyz a tu zvoľte poslednú možnosť - inštalovať. Certifikát bude nainštalovaný k príslušnej doméne a zmena sa prejaví do piatich až desiatich minút. Úspešnosť inštalácie si môžete overiť po zadaní domény s HTTPS do prehliadača.

Upozornenie: Inštalácia znamená umiestnenie správneho certifikátu na server a povolenie HTTPS pre danú doménu. HTTPS sa však používa len pokiaľ je uvedené v URL prehliadača; inak doména beží na nešifrovanom HTTP. K presmerovaniu neprichádza. Odporúčame po inštalácií nastaviť presmerovanie z HTTP na HTTPS, aby váš návštevník vždy komunikoval cez šifrovaný protokol. Ako na presmerovanie nájdete v našom článku v nápovede.

Odinštaláciu certifikátu je možné vykonať na rovnakom mieste odkazom odinštalovať. Certifikát bude od domény odstránený, ale zostane k dispozícií pri doméne.

Možnosť Inštalácie sa objaví iba v prípade, že u nás máte plnohodnotný webhosting (managedhosting) - pokiaľ stránky hostujete inde, môžete si ho stiahnuť včetne privátneho kľúča, ktorý k nasadeniu certifikátu potrebujete.

Stiahnutie

Pokiaľ chcete použiť certifikát na inom než našom servery, môžete si ho stiahnuť s privátnym kľúčom v dvoch obvyklých formátoch. Slúži k tomu odkaz stiahnuť. Peed stiahnutím privátneho kľúča je vždy nutné zadať heslo vašeho účtu v Centre administrácie!

Po kliknutí na Stiahnuť obdržíte certifikát v najpoužívanejšom formáte PEM, čo je textový formát (Base 64) a používa sa na unixových serveroch, rovnako ako vo webových rozhraniach (NAS zariadenie, Plesk, Kerio, atď.). Na koncovke uloženého súboru nezáleží. Pre nasadení potrebujete privátny kľúč, certifikát, ale aj certifikát vydávajúci CA (intermediate) – všetko nájdete na stránke s detailom certifikátu.

Druhý formát je binárny a určený pre platformu Windows. Využijú ho zákazníci inštalujúci certifikát na Windows Server a IIS. Súbor PFX stiahnete po kliknutí na Stiahnuť v sekcií Export do PFX . Stiahnutý PFX súborr obsahuje privátny kľúč, certifikát aj intermediate; teda všetko, čo je potreba pre nasadenie certifikátu. Musí byť chránený heslom, ktoré si volíte pred stiahnutím PFX súboru.

Poznámka

Predpokladom pre vystavenie certifikátu je použitie našich nameserverov (DNS) pri príslušnej domény. Inak nemôžeme certifikát u autority vystaviť. V prípade, že si certifikát necháte vystaviť, stiahnete a potom zmeníte nameservery, napríklad kvôli konkurenčnému riešeniu elektronického obchodu, certifikát automaticky zneplatníme a na cudzom servery by ste ho nemali používať. Nebudeme ho tiež môcť obnoviť po skončení jeho platnosti. V prípade ak chcete certifikát použiť inde, než na našom hostingu, používajte smerovanie pomocou DNS záznamu Alebo CNAME danej domény, ktorú si u nás nastavíte v časti Správa DNS. Údaje pre nastavenie DNS záznamov vám poskytne správca vašeho serveru.