Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

Aby sme lepšie pochopili PTR záznam, zoznámime sa najskôr s bežným A záznamom, ktorý prekladá lepšie zapamätateľné názvy domén na IP adresy.

  • V bežnom prípade máte ako návštevník stránok dotaz v smeru doména -> IP adresa. Ak zadáte do prehliadača https://www.slovaknet.sk, systém DNS zistí, že stránky fyzicky fungujú na serveri s IP adresou 217.198.122.64. Celý tento proces ja vykonávaný prostredníctvom správcu domény, konkrétne správcu DNS serverov.
  • Reverzný, alebo PTR záznam je špeciálny záznam, ktorý zabezpečuje preklad IP adresa -> doména. Ide teda o obrátený (reverzný) proces oproti A záznamu v DNS. Systém kontroluje, či zadaná IP adresu zodpovedá názvu domény. Tento proces zabezpečuje správca IP adresy, čo je subjekt, ktorý vám IP adresu alebo jednodchšie pripojenie k internetu zabezpečuje.

Ak využívate naše služby SlovakNet.sk, reverzný záznam je nastavený automaticky.

Prečo mať/nemať PTR záznam?

Dôvodom, prečo sa vlastne reverzné záznamy používajú, je primárne autorizácia najčastejšie v rámci e-mailovej komunikácie. Niektoré poštové servery totiž porovnávajú odosielateľa práve podľa reverzného záznamu IP adresy, z ktorej sú správy posielané. Mail servery, prijímajúce poštu, dnes sledujú, či oba záznamy súhlasia. Teda či doménové meno mieri na IP adresu, z ktorej zasa reverzný záznam mieri naspäť na doménu.

Je to základná ochrana proti spamu, majiteľ tým vlastne dokazuje, že má pod kontrolou záznamy v oboch smeroch a nejde len o napadnutý stroj, ktorý odosiela nevyžiadanú poštu.

Nastavenie

Nastaviť je vždy možné len jeden PTR záznam na IP adresu. Musíte si teda vybrať, ako sa váš server bude skutočne volať. Nie je možné dať na jednu adresu viac doménových mien.

V reverznom zázname je uvedené meno servera, nie domény, spravované serverom. Napr: relay.zoner.com. Nezabudnite nastaviť pre IPv4 i IPv6 adresu. To je dôležité, pretože rad poštových serverov (vrátane Gmailu) využívá protokol IPv6 a aj v ňom musí byť všetko v poriadku.

Toto nastavenie nemá žiadný vplyv na e-mailové adresy alebo na domény pre príjem pošty. Väzba medzi doménou a mail serverom sa vykonáva v DNS pomocou takzvaného MX záznamu. Ten určuje, na aký server sa má pre dané doménové meno posielať pošta.