Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

Protokol Sitemap

Protokol Sitemap vám umožňuje informovať vyhľadávače o adresách URL na vašich webových stránkach, ktoré sú dostupné pre prechádzanie. Vo svojej najjednoduchšej forme je súborom Sitemap používajúcim protokol Sitemap súbor XML, ktorý uvádza adresy URL webu. Protokol môže slúžiť pre weby akejkoľvek veľkosti. Protokol rovnako umožňuje správcom webu zahrnúť o každej adrese URL doplňujúce informácie (kedy bola naposledy aktualizovaná, ako často sa mení, ako je dôležitá vo vzťahu k ďalším adresám URL na daných stránkach), takže vyhľadávače môžu stránky prechádzať inteligentnejšie. Tento protokol sa využíva ako jeden z nástrojov SEO optimalizace webových stránok. Použitie tohoto protokolu však nezaručuje, že vaše stránky budú do vyhľadávacích indexov zaradené.

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá, že protokol Sitemap prináša samé pozitívne veci a je dobré ho využívať, máme povinnosť upozorniť tiež na riziká, ktoré prináša.
Pokiaľ vykonáte vygenerovanie súboru vo formáte XML je to ako by ste ponúkli kľúč k Vašim webovým stránkam. Poskytujete tak totiž prostredníctvom tohoto súboru Googlu informácie o tom, aké súbory sú na serveru umiestnené (vrátane konfiguračných súborov na databáze MySQL, webconfigov , súborov balíku Microsoft Office apod.

Na našich serveroch je zakázáné prechádzanie jednotlivými adresármi. Pokiaľ však uživateľ pozná priamu URL adresu k týmto súborom a nemáte zobrazovanie týchto zložiek či jednotlivých súborov priamo zakázané (napr. pomocou .htaccess), jednoducho si súbory zobrazí. Nevhodné vygenerovanie XML súboru môže spôsobiť zobrazenie súborov, ktoré nie sú určené verejnosti!

Google Sitemaps generátor pracuje na princípe indexácie vnútornej adresárovej štruktúry súborov na webservery. Preto nie je vhodný pre indexáciu dynamických webových aplikácií, aplikácií ktoré využívajú ModRewrite k prepisovaniu URL, či obecne aplikácií kde štruktúra webu z pohľadu prehliadača neodpovedá adresárovej štruktúre súborov na serveru.