Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

Plug-iny pre Wordpress

Plug-iny sa používajú pre rozšírenie redakčného systému Wordpress a s ich pomocou je možné tento systém ešte viac prispôsobiť vlastným predstavám. V tejto sekcií doporučujeme výber užitočných pluginov, ktoré vám ponúknu rôzne špeciálne funkcie:

Really Simple SSL

Plug-in Really Simple SSL umožňuje rychle a jednoduché sprevádzkovanie HTTPS na Wordpresse na našich serveroch. Pri všetkých doménach v našej správe, môžete teraz prejsť na zabezpečený protokol HTTPS a toto rozšírenie pomôže jednoducho presmerovať všetky požiadavky z http:// na https:// vrátane tzv. smíšeného obsahu. Automaticky upravuje aj databázové hodnoty siete URL a home URL.

Plug-in Really Simple SSL stiahnete na oficiálnych stránkach projektu wordpress.org, k dispozici je tiwž podrobná dokumentácia.

Pozor, po aktivácií https:// dôjde k zdanlivému "odhláseniu" prihláseného užívateľa z administrácie. Je tomu tak z toho dôvodu, že pre webový prehliadač je stránka s adresou začínajúca https:// vlastne úplne nový, odlišný web. Webový prehliadač vám teda ponúkne uložené heslo a bude potreba ho ručne vyplniť.

Pokiaľ sa stretnete s chybou v podobe slučky presmerovaní (redirect loop), je možné ju riešiť tým, že plug-inu zabránite zapisovať do súboru .htaccess. Najprv odstráňte zo súboru .htaccess pravidlá týkajúce sa tohoto pluginu (návod tu) a potom pridajte do súboru wp-config.php následujúcí riadok:

define( 'RLRSSSL_DO_NOT_EDIT_HTACCESS', TRUE);

Ďalšie užitočné tipy a odpovede na otázky nájdete v dokumentácii.

WP-Cache

WP-Cache je vysoko efektívny cachovací systém (vyrovnávacia pamäť) pre redakčný systém Wordpress. Po otestovaní na našich serveroch boli odozvy stránok, kde tento plug-in beží, asi päť krát rýchlejšie oproti stránkam, kde plug-in nebol nasadený. Plug-in WP-Cache je možné bez problémov využívať na našom webhostingu.

Pracuje tak, že uchováva v pamäti stránky prezentácie a tie následne ukladá do statických súborov, ktoré sú pripravené pre budúce použitie. Výhoda spočíva hlavne v tom, že uložené súbory sú okamžite k dispozícii bez nutnosti kompilovať celý kód PHP stránky a načítať údaje z databázy.

V prípade, že se Vám chod Vašich stránok zdá spomalený, určite doporučujeme tento plug-in vyskúšať.

Viac informácií a možnosť stiahnutia nájdete na oficiálnych stránkach projektu wordpress.org.

Duplicator

Plug-in Duplicator pre WordPress vám umožní jednoducho kopírovať, presunúť alebo naklonovať celú webovú stránku z jedného umiestenia na iné. Plugin slúži tiež ako jednoduchý zálohovací program - behom krátkej chvíle pre vás stiahne všetok obsah webu aj zálohu databázy. Využijete ho aj pre lokálne testovanie nového webu predtým, než bude umiestnení na ostrý server. Tu nájdete názornú ukážku, ako plugin pracuje, v podobe video návodu (anglicky).

Použitie tohoto plug-inu vyžaduje určitú technickú zdatnosť a skúsenosť. Pokiaľ plánujete migrovať alebo presúvať váš WordPress, vždy si pred týmto krokom dôkladne zazálohujte svoje súbory a obsah databázy, ešte skôr ako vykonáte zmeny. V prípade obtiaží sa potom môžete rýchlo vrátiť k predchádzajúcej funkčnej verzii. Duplicator ponúka tiež platenú "premium" verziu s užívateľskou podporou. Oficiálna stránka pluginu je tu, časté otázky a odpovede nájdete na tejto stránke.

NextGEN Gallery

NextGEN galerie je plne integrované riešenie fotogalerie pre redakčný systém Wordpress. Stiahnouť ho môžete na týchto stránkach - NextGEN Gallery. Pre správnu funkčnosť doporučujeme mať zriadený program LinuxPHP5_CGI či novší. V prípade využitia nižšieho či staršieho hostingového programu sa môžete stretnúť s touto chybou:

(Error : Exceed Memory limit. Require : 36.65 MByte)

Chybové hlásenie súvisí s hodnotou Memory Limit (pamäť), ktorá môže byť pri každom webhostingovom programe nastavená inak. Nedostatočná pamäť bude mať negatívny vplyv na funkciu tohoto plug-inu. Prejavuje sa typicky v okamihu, keď sú nahrávané obrázky do galérie. Následne sa nezobrazujú miniatúry na webových stránkach, nič menej po rozkliknutí sa obrázok zobrazí. Memory Limit je v prípade obtiaží možné do istej miery upraviť - kontaktujte prosím podporu.

Lazyest Gallery

Ako určitú alternatívu galérie, ktorú je možné využiť tiež na našom staršom webhostingovom programe Linux Plus, doporučujeme plug-in Lazyest Gallery. Je relatívne jednoduchý, čo sa týka sprevádzkovania aj ďalšieho využívania. Plug-in je možné stiahnuť priamo cez rozhranie Wordpressu alebo na tejto stránke: tu

DB Cache Reloaded Fix

DB Cache Reloaded Fix patrí k najrýchlejším cachovacím systémom pre redakčný systém Wordpress. Zameriava sa na zrýchlenie práce s databázou. Plug-in je ľahko nastaviteľný a kompatibilný s verziou Wordpressu 3.1. Doporučujeme ho inštalovať v kombinácií s už skôr uvedeným plug-inom WP-Cache, čím optimalizujete okrem webovej prezentácie aj databázu.

Viac informácií k tomuto plug-inu a možnosť stiahnutia nájdete na oficiálnych stránkach projektu wordpress.org.

Plug-in Better WP Security

Tento plug-in je určený ako pre laikov, tak pre profesionálov, ktorí chcú mať zabezpečenie pod kontrolou. Menej znalým užívateľom ponúkame one-click riešenie, ktoré preverí inštaláciu systému Wordpress a ponúka okamžité riešenie. Druhá možnosť ponúkne skúsenejším užívateľom vykonať aj zabezpečenie jednotlivých oblastí podľa svojho zváženia.

Inštalácia plug-inu Better WP Security

Plug-in jednoducho nainštalujete cez administráciu programu Wordpress - ponuka Pluginov -> Inľtalácia pluginov. Vyhľadáte plug-in "Better WP Security" a nainštalujete. V ľavom panely sa Vám následne objaví položka Security, kde môžete s plug-inom pracovať.

V úvodnej záložke DASHBOARD môžete využiť možnosť one-click nastavenia zabezpečenia. Z hľadiska tzv. Brute Force Attacku, ktorý je väčšinou na redakčný systém Wordpress smeřovaný, by sme doporučili využiť minimálne možnosť upraviť cestu pre prihlásenie do administrácie systému Wordpress. Miesto štandardného /wp-admin si môžete nastaviť svoj vlastný tvar.

Toto nastavenie je možné v záložke HIDE - zvoľte WordPress permalinks, na následujúcej stránke zvoľte niektorú z iných možností, než je defaultné a uložte. Potom znovu prejdite do ponuky Security - HIDE - zvoľte Enable Hide Backend. Tu máte možnosť si nastaviť vlastnú adresu pre prihlásenie sa do administrácie služby Wordpress. Potom sa už budete prihlasovať na tejto novej URL.