Portál technickej podpory

Ak tu nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte nás kontaktovať.
Potrebné informácie pre vás radi doplníme.

Čo je to DNS?

Na Internete existujú tzv. DNS servery, ktoré majú uloženú databázu doménových mien s informáciami, na ktorom servery (počítači) sa domény nachádzajú. Vo chvíli, keď do internetového prehliadača napíšete www adresu domény (napr. www.názov-domeny.sk) a požiadavku odošlete, Váš počítač sa opýta niektorého z DNS serverov na IP adresu, kde se táto doména nachádza, pripojí sa k nej a internetový prehliadač zobrazí www stránku.

DNS nastavenie je reprezentované nastavením v DNS serveroch. Každá doména má priradené dva alebo viac menných serverov, /u českých domén sa používa pojem Sada serverov, prípadne NSSET/ ktoré vedú záznam o doméne.

A záznamy

Hlavnými záznamami sú tzv. A záznamy, ktoré určujú hlavné doménové smerovanie.

Na príklade doménového mena názov-domény.sk

Záznam v tvare:

@ A 123.121.123.121

znamená, že keď do prehliadača zadáme názov domény názov-domény.sk, tak prehliadač vyhladá dáta k zobrazeniu na servery s IP 123.121.123.121

www A 123.121.123.121

potom znamená, že sa na danej IP bude hladať obsah pre adresu zadanou ako www.nazov-domeny.sk

ftp A 123.121.123.121

analogicky znamená smerovanie záznamu ftp.nazev-domeny.cz

MX záznamy

DNS záznamy môžu obsahovať aj ďalšie typy záznamov, najčastejšie bývajú nastavované MX záznamy. Tie sú vždy smerované aj s nejakou prioritou serveru pre doručenie, klasicky teda záznam MX vyzerá na príklade názov-domény.sk nasledovne:

@ 1 MX mx.server.sk.

@ 10 MX mx.server2.sk.

@ 15 MX mx.postovyserver.sk.

Z tohoto zápisu je jasné, že pošta je v prvej chvíli doručovaná na server mx.server.sk, v prípade ak ju tam nieje možné doručiť je smerovaná na server ktorý je druhý v poradí priorít, v tomto príklade mx.server2.sk. a podobne ďalej.

Ďalšie záznamy

V DNS záznamoch sa dajú editovať aj ďalšie položky napríklad CNAME alebo TXT záznamy, Ktoré sú vždy vypisované vo formáte Čo a Kam sa má smerovať.

 

Je nutné, aby boli pre službu (doménu) nastavené správne DNS záznamy na tom servery, na ktorý má byť služba smerovaná.

Po akejkoľvek úprave a aktualizácií záznamov v DNS zápise sa tieto informácie šíria do siete internet, čo vplyvom existencie cache na lokálnych počítačoch, serveroch poskytovateľa pripojenia k internetu a iných tranzitných miestach môže celé trvať niekoľko hodín, než je záznam plne efektívny.

S ohľadom na zavedenie podpory technológie DNSSEC, ktorá ďalej zvyšuje bezpečnosť Vašich domén, sme nútení striktnejšie dodržiavať pravidlá RFC pre tvorbu zónových záznamov domén. Jedná sa o záväzné pravidlá, ktoré stanovujú obsah možných záznamov a ich kombinácií v DNS pri doméne.

Konkrétne je teraz potrebné dodržiavať následujúce pravidlá:

  • nieje povolený CNAME záznam *
  • nieje povolený CNAME záznam @
  • nieje povolený CNAME záznam totožného mena ako ktorýkoľvek iný typ záznamu
  • (napr. www IN CNAME some.hosting.cz, pokiaľ existuje záznam www IN A 1.2.3.4 názov www by bol totožný ako u A záznamu)

Ďalšie informácie o fungovaní DNS je možné nájsť na otvorenej encyklopédii:

http://cs.wikipedia.org/wiki/DNS